روزنامه یسرائیل هیوم به نقل از یک منبع فلسطینی نوشت، اسرائیل در مذاکرات ازسرگیری روابط با ترکیه، لیستی از اسامی فعالان فلسطینی در جنبش حماس را که در ترکیه اقامت و فعالیت دارند، به آنکارا ارائه کرده و از این کشور خواست آنها را از خاکش اخراج کند.

گروه بین الملل: روزنامه یسرائیل هیوم به نقل از یک منبع فلسطینی نوشت، اسرائیل در مذاکرات ازسرگیری روابط با ترکیه، لیستی از اسامی فعالان فلسطینی در جنبش حماس را که در ترکیه اقامت و فعالیت دارند، به آنکارا ارائه کرده و از این کشور خواست آنها را از خاکش اخراج کند. طبق گفته این منبع پس از این درخواست آنکارا از مسئولان مذکور خواست ترکیه را ترک کنند، این درخواست در چند وی ماه گذشته اتفاق افتاده است.

این روزنامه اسرائیلی در ادامه نوشت، جنبش حماس که از محکوم کردن سفر مارس سال جاری اسحاق هرتزوگ، رئیس رژیم صهیونیستی امتناع کرده بود، پس از آنکه ترکیه عملیات شهید رعد حازم را محکوم کرد، سکوت خود را شکست و حازم قاسم، سخنگوی این جنبش در مصاحبه‌ای با شبکه خبری المیادین، به شدت از موضعگیری ترکیه انتقاد کرد.

یسرائیل هیوم به نقل از یک منبع فلسطینی نوشت: مصاحبه سخنگوی حماس پس از آن انجام شد که ترکیه ۱۰ تن از فعالان حماس را از خاکش اخراج کرد. ترکیه نه تنها مانع بازگشت این فعالان به خاکش شد بلکه رسما آنها را اخراج کرده و اجازه ورود به خاکش را به آنها نداد به ویژه که بخشی از آنها در ارتباط با شاخه نظامی جنبش حماس هستند و اسرائیل در دور کردن این فعالان از خاک ترکیه و ممانعت از بازگشتشان به آنجا نقش داشته است. به گفته منبع یاد شده، اسرائیل لیستی از اسامی برخی فعالان جنبش حماس و نیز اطلاعاتی از نقش آنها در عملیات‌ها علیه اشغالگران اسرائیلی ارائه کرد، در مقابل ترکیه به جنبش حماس اعلام کرد که آنها تعهد داده بودند از داخل ترکیه فعالیتی نکنند و اکنون نیز باید خاک این کشور را ترک کنند. مسؤولان ترکیه به رهبران حماس اطلاع دادند که ترکیه منافع اقتصادی دارد و ازسرگیری روابط با اسرائیل یک موضوع سیاسی است اما حماس می‌داند اسرائیل در مسایل امنیتی ترکیه نفوذ دارد و تعدادی از مقامات امنیتی اسرائیل به ترکیه سفر داشته‌اند.

  • نویسنده : گروه سیاست آذرپژوه
  • منبع خبر : آذرپژوه