گروه سیاست: تشنج در قفقاز بالا گرفته است. ایران می‌گوید باکو جمهوری آذربایجان را با مامنی برای اسراییل و تروریست‌های داعش تبدیل کرده است. اما رئیس جمهور باکو تلاش دارد با حضور در مرزهای ایران و ایجاد شوءهای رسانه‌ای چنین وانمود کند که چنین ادعایی صحت ندارد. اما شواهد چیز دیگری را می‌گویند!

گروه سیاست: تشنج در قفقاز بالا گرفته است. ایران می‌گوید باکو جمهوری آذربایجان را با مامنی برای اسراییل و تروریست‌های داعش تبدیل کرده است. اما رئیس جمهور باکو تلاش دارد با حضور در مرزهای ایران و ایجاد شوءهای رسانه‌ای چنین وانمود کند که چنین ادعایی صحت ندارد و خبری از اسراییل در مرزهای آذربایجان با ایران نیست. همچنین لیلا عبداله اوا، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان نیز مدعی است که ادعاهای تهران مبنی بر حضور اسراییل و تروریست‌ها در جمهوری آذربایجان واقعیت ندارد. همزمان اما الهام علیف در یک شوء رسانه‌ای دیگر با پهپادهای اسراییل عکس یادگار می‌گیرد! آیا رژیم باکو راست می‌گوید که نیروهای رژیم صهیونیستی و گروهک‌های تروریستی در نزدیکی مرزهای جمهوری آذربایجان با ایران حضور ندارند؟! در این ارتباط حشمت برهانی، کارشناس مسائل قفقاز می‌نویسد:

 «لیلا عبداله اوا، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان با قرائت بیانیه  این وزارتخانه در پاسخ  به سخنان اخیر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه حضور صهیونیست‌ها و تروریست‌ها را در نزدیکی مرزهای ایران تحمل نخواهیم کرد، مدعی شد که نیروهای رژیم صهیونیستی و گروهک‌های تروریستی در قراباغ جنوبی در نزدیکی مرزهای ایران حضور ندارند. لیلا عبداله اوا تصریح کرد: «در اراضی آذربایجان، حضور هیچ نیرویی که بتواند تهدیدی برای دولتمان و کشورهای همسایه باشد، از جمله عناصر تروریستی اساسا موضوع گفتگو نمی‌تواند باشد!!»

طی روزهای اخیر که ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مانورهایی را در مرز با جمهوری آذربایجان برای هشدار دادن درباره حضور رژیم صهیونیستی در جمهوری آذربایجان و بخصوص منطقه قراباغ شروع کرده‌اند، رسانه‌های باکو بطور مکرر حضور نظامی و ضدامنیتی رژیم صهیونیستی و تروریست‌ها در منطقه قراباغ را تکذیب کرده‌اند. ورود سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان برای تکذیب حضور رژیم صهیونیستی در قراباغ جنوبی هم نشان می‌دهد که تکذیبیه‌های رسانه‌های باکو در خصوص حضور ضدامنیتی عوامل و نیروهای رژیم صهیونیستی در منطقه کافی نبوده است و باکو مجبور شده است که در بیانیه‌ای رسمی حضور ضدامنیتی رژیم صهیونیستی در قراباغ جنوبی را انکار کند. اما، نمی‌توان تکذیبیه باکو را به معنای پایان بحث در این باره تلقی کرد. زیرا ویژگی اصلی مناسبات خطرناک و زیان‌بار باکو با رژیم صهیونیستی همواره محرمانگی این مناسبات بوده است و حتی خود صهیونیست‌ها این مناسبات را به علت مخفی بودنش، به “سندروم معشوقه” تشبیه کرده‌اند؛ یعنی مناسبات نامشروعی که وجود دارد، اما طرفین آن، مجبور به مخفی نگه داشتن این روابط  می‌شوند. برخی از نویسندگان و تحلیلگران رسانه‌های رژیم صهیونیستی نیز تصریح می‌کنند که این رژیم ، جمهوری آذربایجان را  “در پشتی” برای ورود به ایران توصیف کرده‌اند. علاوه بر این، سخنان الهام علی اف، رییس جمهوری آذربایجان مبنی بر اینکه مناسبات باکو با رژیم صهیونیستی شبیه “آیسبرگ” (کوه یخی) است و فقط نه-دهم آن قابل مشاهده است، دلالت بر حضور مخفی و دزدانه رژیم صهیونیستی در جمهوری آذربایجان و قراباغ جنوبی دارد. واقعیت این است که سخنان فرماندهان نظامی ایران نشان می‌دهد که واحدهای اطلاعاتی نیروهای مسلح ایران به شواهد و مدارک و اطلاعاتی دست یافته‌اند که حکایت از حضور ضدامنیتی رژیم صهیونیستی در قراباغ جنوبی دارد. علاوه بر این، جلوگیری جدی مقامات جمهوری آذربایجان از حضور شرکت‌های ایرانی در بازسازی شهرها و روستاهای قراباغ جنوبی و حتی اجازه ندادن به بازسازی مساجد این شهرها و روستاها توسط ایرانیان و توجیه این ممانعت با تکرار دروغ‌هایی نظیر چشم‌پوشی ایرانیان بر نگهداری خوکهای ارامنه در این مساجد در دوره اشغال، همگی حکایت از این دارد که عوامل صهیونیسم در جمهوری آذربایجان سعی دارند حضور ضدامنیتی اسراییل در قراباغ جنوبی را از چشم ایرانیان مخفی کنند.

علیف با ایجاد شوءهای رسانه‌ای چنین وانمود می‌کند که ادعای حضور اسراییل در قراباغ صحت ندارد
علیف با ایجاد شوءهای رسانه‌ای چنین وانمود می‌کند که ادعای حضور اسراییل در قراباغ صحت ندارد

همچنین خالی از سکنه نگه داشته شدن منطقه قراباغ جنوبی برغم بیرون رانده شدن ارتش ارمنستان از این منطقه، حکایت از این دارد که این منطقه برای سوء استفاده‌های ضدامنیتی رژیم صهیونیستی اختصاص یافته است. بخصوص که جرج دیک، سفیر رژیم صهیونیستی طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر چندین بار با حضور در مناطقی از قراباغ جنوبی، نمایش‌های چندش‌آوری از تهدید ایران در این مناطق بازی کرد و با استفاده از رسانه‌های جمهوری آذربایجان به لجن پراکنی علیه ایران و تروریست خواندن ایران پرداخت. این حرکات زننده سفیر رژیم صهیونیستی در باکو به قدری تحریک‌آمیز و ضد منافع ملی جمهوری آذربایجان طراحی شده بود که حتی روزنامه ینی مساوات نیز اخیرا در پی آغاز مانور نظامی ایران علیه حضور رژیم صهیونیستی در منطقه قراباغ جنوبی، به انتقاد از جرج دیک، سفیر رژیم صهیونیستی در باکو بخاطر این حرکت‌های تحریک‌آمیز علیه ایران پرداخت و گلایه کرد که چرا سفیر اسراییل در باکو  با این تحریکات آشکار،  جمهوری آذربایجان را دچار دردسر کرده است؟!

مجموعه شواهد و قرائن از حضور مخرب و خطرناک و ضدامنیتی رژیم صهیونیستی در قراباغ جنوبی خالی از سکنه حکایت دارد و اگر باکو این حضور را تکذیب می‌کند، باید یا به سرعت اجازه و امکان بازگشت آوارگان و بخصوص صاحبان این اراضی را تامین کند یا امکان سفر آزادانه روزنامه‌نگاران مستقل از جمله خبرنگاران ایرانی و گروه تصویربرداری شبکه جهانی سحر را به قراباغ جنوبی فراهم کند تا همگان، همه چیز را به چشم خود ببینند و اگر واقعا رژیم صهیونیستی حضور زیانبار و خطرناکی در این منطقه ندارد، همه چیز به خوبی روشن و نمایان  شود!»

  • نویسنده : گروه سیاست آذرپژوه
  • منبع خبر : آذرپژوه