امام جمعه ارومیه در خطبه‌های نمازجمعه عنوان کرد: برخی مساله دریاچه ارومیه را سیاسی و قومیتی کرده و به جای این‌که راه نشان دهند و برای آن همراهی کنند فتنه و مشکل ایجاد می‌کنند.

امام جمعه ارومیه: مساله دریاچه ارومیه را می‌خواهند سیاسی و قومیتی کنند

امام جمعه ارومیه در خطبه‌های نمازجمعه عنوان کرد: برخی مساله دریاچه ارومیه را سیاسی و قومیتی کرده و به جای این‌که راه نشان دهند و برای آن همراهی کنند فتنه و مشکل ایجاد می‌کنند.

قریشی افزود: دشمنان با قومیتی کردن مساله، القا می‌کنند عمدا دریاچه ارومیه را خشک کرده‌اند، اگر بحث فارس و آذری مطرح است به زاینده‌رود در اصفهان نگاه کنید، آن‌ها که فارس هستند پس چرا آن‌جا مشکل وجود دارد؟

وی خاطرنشان کرد: مساله تغییر اقلیم آب و هوا تنها مختص به ایران نیست و موضوع جهانی است و اشاره کرد: دولت هم باید از تجربیات بین المللی برای دریاچه ارومیه استفاده کند و افزود: لازم است منابع آبی و حق آبه‌ها مدیریت صحیح بشود و دیپلماسی آب‌های مرزی فعال باشد. همه باید برای مدیریت مصرف تلاش بکنیم تا با کمک هم و همکاری دولت و مردم بتوانیم از این بحران خارج بشویم.

برای فعال کارگری آذربایجان حكم ۴ ماه زندان صادر شد

 وزارت كشور آذربایجان بازداشت ۴ ماهه الوین مصطفی یف؛ عضو کنفدراسیون اتحادیه های کارگری را تایید کرده است. اتهام او طبق ماده ۲۳۴٫۴٫۳ قانون (قاچاق غیرقانونی مقادیر زیادی مواد مخدر) است.

انار غفاراف؛ کارمند دفتر مطبوعاتی وزارت كشور در این باره به خبرگزاري توران گفت: مصطفی يف به عمل خود اعتراف کرده است. اما نزدیکان او اعتراض دارند كه خبر اعتراف مصطفي يف بر اتهام وارده دروغ است. قبول ندارند مصطفي يف با كار قاچاق مشغول باشد.

الوین مصطفی يف؛ عضو کنفدراسیون اتحادیه های کارگری به ۴ ماه زندان محکوم شده است. بر اساس اطلاعاتی که نزدیکان وی ارائه کرده اند، با وجود گذشت ۴۸ ساعت از بازداشت مصطفی يف، مقامات رسمی برخلاف قانون هیچ اطلاعاتی در مورد وی منتشر نکرده اند.

احمد ممدلی؛ رئیس جنبش «دموکراسی-۱۹۱۸» در گفتگو با رادیو آزادليق در این باره گفت: مصطفی يف ظهر روز ۴ آگوست بازداشت شده است. تا آنجاي که ما می دانیم، وی در بازداشت به سر می برد. اداره پلیس شهر باکو اتهام قاچاق مواد مخدر علیه وی واردكرده است.

استقرار ۱۲ شرکت اسرائیلی در قره باغ کوهستانی

طبق اعتراف وزارت اقتصاد رژیم باکو، این اتفاق قبلاً پس از پایان جنگ ۲۰۲۰ در نقاطی از قره باغ که در مرز ایران قرار داشت رخ داد و شرکت های صهیونیستی به بهانه فعالیت اقتصادی در نزدیکی ایران به جاسوسی و فعالیت های اطلاعاتی مشغول شدند. حالا همین اتفاق در قره باغ کوهستانی افتاده و در بخش هایی از این مناطق که باکو تصرف کرده ۱۲ شرکت اسرائیلی مستقر شده اند.

به گفته وزارت اقتصاد باکو، تجارت دوجانبه با اسراییل نسبت به سال ۲۰۲۱ برابر با ۸۵ درصد افزایش یافته است و در حال حاضر بیش از ۹۰ شرکت اسرائیلی در این کشور و از جمله در بخش کشاورزی و صنایع اقتصادی با سرمایه گذاری بالغ بر ۳۰ میلیون دلار، فعالیت می کنند. اسرائیل در میان ۱۰ شریک تجاری برتر آذربایجان قرار دارد و ارزش تجارت بین دو کشور در سال گذشته به ۷/۱ میلیارد دلار رسید که این رقم غیر از ۵ میلیارد واردات سالانه سلاح از اسرائیل به آذربایجان است.

تخمین زده می شود که باکو ۵۰ درصد نفت صهیونیست ها را تامین می کند. در عین حال، باکو یکی از خریداران اصلی تجهیزات نظامی اسرائیل است که به باکو کمک کرد در جنگ ۲۰۲۰ با ارمنستان پیروز شود.

۱۲ شرکت جدید اسرائیلی برای اجرای پروژه‌هایی در منطقه کوهستانی قره باغ که آذربایجان در جنگ از ارمنستان پس گرفت، ابراز علاقه کرده‌اند. کار ساخت و ساز وسیعی که در منطقه در حال انجام است – که برای ورود به آن نیاز به مجوز خاصی هست – در حال حاضر توسط آذربایجان و متحد تاریخی آن ترکیه انجام می شود.

وزارت اقتصاد دولت باکو بیش از ۲ میلیارد دلار از بودجه دولتی را برای بازسازی در قره باغ اختصاص داده است که پس از بیش از سه دهه درگیری مین زدایی و سکونت مجدد در آن آغاز شده است. در دو سال گذشته ۳ فرودگاه در این منطقه ساخته شده است، اگرچه در حال حاضر در حال فعالیت نیستند. جرثقیل ها و بولدوزرهای ساختمانی – و همچنین چندین ایست بازرسی پلیس – در منطقه وجود دارند.

دولت باکو قصد دارد در سه سال آینده ۱۴۰ هزار نفر را در مناطق تصرف شده قره باغ ساکن کند. رژیم علیف مدعی است این افراد قبلا در این مناطق ساکن بوده اند. اما هیچ بعید نیست بسیاری از این افراد جاسوسان و ماموران اطلاعاتی صهیونیستی، ترکیه و ناتو باشند.

جورج دیک سفیر اسرائیل در آذربایجان گفت که همکاری بین دو کشور که زمانی به بخش های انرژی و دفاعی محدود می شد، در بحبوحه شکوفایی روابط، به شدت در زمینه های اقتصادی و کشاورزی گسترش می یابد، از جمله آنچه که انتظار می رود ساخت اولین کارخانه نمک زدایی اسرائیل در منطقه باشد.  سواحل دریای کاسپین، در نزدیکی باکو، دومین نیروگاه از این نوع در کشور خواهد بود.

دیک گفت: «ما قطعاً بسیار مایل و علاقه مند به حضور بیشتر شرکت‌های اسرائیلی در باکو هستیم و برای پیشبرد چنین همکاری‌هایی در حال گفت‌وگوی مداوم با مقامات محلی هستیم.»

اتهام ساختگی حمل مواد مخدر برای دینداران جمهوری آذربایجان

فرید اسماعیلوف، روزنامه‌نگار آذربایجانی می‌گوید: «من در دادگاه دینداران هستم، غالباً طبق مادهٔ ٢٣۴.۴.٣ قانون جزای باکو (مقادیر زیادی موادمخدر) متهم شده‌اند، کسی که حتی یک نخ سیگار هم نمی‌کشد او را با ماری‌جوانا، کسی که نمی‌تواند برای فرزندان خود حتی کفش هم بخرد با اتهام واهی و ساختگی حمل و فروش موادمخدر متهم شده است!!!

 جالب ترین آن‌ها نیز همین ناطق قاسموف است؛ وقتی بازداشت می‌شود، درخواست می‌کند که اجازه دهید بروم نمازم را بخوانم و خودم بیایم؛ وقتی می‌آید مثلاً از جیب او مواد مخدر کشف و ضبط می‌شود!!!

سازمان‌های بین‌المللی و محلی می‌گویند این دستگیری‌ها با انگیزه‌های سیاسی انجام می‌شود، در حالی‌که نهادهای رسمی برعکس آن را می‌گویند و مدعی شده‌اند که مؤمنان به‌خاطر جرایم خاص و ویژه‌ای دستگیر شده‌اند، نه به دلیل بینش و عقاید آن‌ها!!!!»

حکم ۱۸ سال زندان برای بختیار آقازاده به اتهام جعلی جاسوسی برای ایران

دادگاه جرایم سنگین لنکران  تحقیقات قضایی در مورد پرونده بختیار آقازاده را که به خیانت علیه دولت محکوم شده بود، به پایان رساند. طبق حکم این نادادگاه او به مدت ۱۸ سال از آزادی محروم شد. علت اصلی محکومیت او تحصیلات حوزوی در جمهوری اسلامی ایران ذکر شده است، آن‌ها مدعی هستند که بختیار آقازاده در طول تحصیلات خود در ایران با نمایندگان نهادهای امنیتی، ارتباط پنهانی برقرار کرده است و طبق سفارش آن‌ها اطلاعاتی پیرامون مسائل فعالیت دولت‌های خارجی در آذربایجان، مسائل سیاسی-اجتماعی که در کشور در حال وقوع است، مسائل واحدهای نظامی، اماکن نظامی، از جمله با جمع آوری اطلاعات درباره نظامیان و ارائه آن‌ها به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران، شائبه خیانت او به دولت آذربایجان مطرح شده است!

 براساس این مدعا و توهمات ناشی از صهیونیسم زدگی سران باکو، بختیار آقازاده، طبق ماده ٢٧۴ قانون جزای جمهوری آذربایجان به اتهام خیانت به دولت راهی زندان‌های جور رژیم علی‌اف شد.

  • منبع خبر : آذرپژوه