ادامه ماجرای اوکراین چیزی جز زیان برای روسیه ندارد و غرب هم با دانستن این مطلب، تلاش کرده تا بحران‌های دیگری را فعال کند تا روسیه را بیش از پیش تحت فشار قرار داده و تضعیف کند. ایجاد بحران‌ برای روس‌ها در هر جایی می‌تواند روی دهد اما کجا بهتر از قفقاز!

گروه سیاست: تاریخچه اقدامات غرب نشان می‌دهد که آنها همیشه دشمنان خود را از چند جهت تحت فشار قرار می‌دهند و هر هدفی تنها یک گزینه ندارد و موارد متعددی برای آن در نظر گرفته می‌شود. روسیه در بحران اوکراین به شدت درگیر و تحت فشار است و این موضوعی غیرقابل انکار است. ادامه ماجرای اوکراین چیزی جز زیان برای فدراسیون روسیه و محتدانش ندارد و اگر زودتر به پایان نرسد هزینه آن به مراتب بیشتر هم می‌شود. غرب هم این مسئله را به خوبی می‌داند و تلاش کرده تا بحران‌های دیگری را فعال کند تا روسیه را بیش از پیش تحت فشار قرار داده و تضعیف کند. ایجاد بحران‌ برای روس‌ها در هر جایی می‌تواند روی دهد اما کجا بهتر از قفقاز!

در دهه هشتاد میلادی نیز غرب به وسیله عوامل نفوذی خود از بازی قفقاز به خوبی بهره برداری کرد و زمینه فروپاشی اتحاد سوسیالیستی شوروی سابق را فراهم کرد. این اتفاق زمانی روی داد که مسکو در قفقاز کاملا مسلط بود اما بحران از قره باغ به ایروان و باکو کشیده شد. اعمال زور هم جواب نداد و وقایع ژانویه سیاه کمر محور بلوک شرق را شکست و زمینه ساز یک فروپاشی کامل شد. اکنون همه می‌دانند که الهام علیف به دست مشاور یهودی خود “برندا شفر” اداره می‌شود و نیکول پاشینیان هم با اشاره بنیاد سوروس بر سر کار است. این دو گزینه “مسلما” نمی‌توانند اراده ای جز خواسته غرب را اجرایی کنند. این یعنی شرایط برای مسکو دهه قرن بیست و یکم به مراتب بدتر از دوره پایان میخاییل گورباچوف است!

  • نویسنده : گروه سیاست آذرپژوه
  • منبع خبر : آذرپژوه