تاملی کوتاه بر کتاب؛ «اصلاح زبان ترکی، موفقیت فاجعه بار» ۰۵ اسفند ۱۴۰۲

تاملی کوتاه بر کتاب؛ «اصلاح زبان ترکی، موفقیت فاجعه بار»

گروه فرهنگ و ادب:در فصل اول کتاب «اصلاح زبان ترکی، موفقیت فاجعه بار» ،نویسنده به تقلای روشنفکران عثمانی در اواخر قرن نوزدهم برای قابل فهم کردن زبان ترکی و مناقشات آنان پیرامون حجم واژه‌ها و قواعد دستوری فارسی و عربی در زبانشان می‌پردازد.

بایگانی عکس - آذرپژوه - وب سایت تحلیلی خبری
شاعره‌ای که سروده‌هایش مملو از مخالفت باظلم و استبداد است ۳۰ بهمن ۱۴۰۲
بررسی زندگی و آثار پروین اعتصامی درگروه فرهنگ و ادب آذرپژوه :

شاعره‌ای که سروده‌هایش مملو از مخالفت باظلم و استبداد است

گروه فرهنگ و ادب: رخشنده اعتصامی معروف به پروین اعتصامی و متخلص به پروین، به سال 1285 هجری شمسی در شهر تبریز و در خانواده‌ای فرهیخته، دیده به جهان گشود

«قفقاز جنوبی» آبستن جنگی دیگر؟! ۲۹ بهمن ۱۴۰۲
گروه سیاسی آذرپژوه بررسی می‌کند:

«قفقاز جنوبی» آبستن جنگی دیگر؟!

گروه سیاسی: حضور هواپیماهای ترابری ترکیه در باکو که برای حمل و نقل تسلیحات نظامی کاربرد دارند و حمله چند روز پیش دو کشور به مقررهای نظامی یکدیگر که باعث کشته و زخمی شدن چندین تن از نظامیان دو طرف شد.

زبان های محلی جزو میراث فرهنگی ایران هستند ۲۶ بهمن ۱۴۰۲

زبان های محلی جزو میراث فرهنگی ایران هستند

گروه گفتگو: در این باره که فرایند دگرگشت زبان مردم آذربایجان از چه تاریخی آغاز گردیده و در چه تاریخی به پایان رسیده، بین زبان‌شناسان و تاریخ‌نگاران، اختلافات عمده وجود دارد. بعضی بر آن هستند که بومیان این سرزمین و یا بخشی از آنان ترک‌زبان بوده‌اند و در واقع ریشه زبان ترکی در این سامان […]

حمله‌ی خوب بُرد می‌آورد، دفاعِ خوب قهرمانی! ۲۵ بهمن ۱۴۰۲
بررسی عملکرد تیم ملی فوتبال ایران در هجدهمین دوره «جام ملت‌ها  ۲۰۲۳ قطر»:

حمله‌ی خوب بُرد می‌آورد، دفاعِ خوب قهرمانی!

گروه ورزش: در بازی نیمه نهایی توانستیم گلی زودهنگام را به ثمر برسانیم که امید یک نمایش عالی را به ما می‌داد، اما در ادامه بازی دیدیم که زدن به زیر توپ و استفاده از توپ سوم و گاهی اوت دستی، تنها تاکتیک ما مقابل قطر بود؛ غافل ‌از آن‌که قطر نسبت به ژاپن در قطع توپ‌های بلند قدرتمندتر است.

صائب؛ شاعری تبریزی آرمیده در اصفهان ۲۵ بهمن ۱۴۰۲
گروه فرهنگ و ادب آذرپژوه بررسی می‌کند:

صائب؛ شاعری تبریزی آرمیده در اصفهان

گروه فرهنگ و ادب: اشعار صائب تبریزی‌ غالباً درباره‌ی فلسفه، عشق و عرفان است که به زیور نازکی خیال و اندیشه، لطافت مضمون و معانی نو آراسته است. (زرین کوب، 1374: 307-299) از مشهورترین شاخصه‌‌های شعر صائب می‌توان به استفاده از اسلوب معادله و تک بیت های بی نظیر او اشاره کرد:

قوم‌گرایی در انتخابات مجلس؛ چالشی برای انسجام ملی ۲۴ بهمن ۱۴۰۲

قوم‌گرایی در انتخابات مجلس؛ چالشی برای انسجام ملی

گروه سیاسی: قوم‌گرایی در انتخابات، پدیده‌ای پیچیده و چندوجهی است که ریشه در عوامل مختلفی دارد. اما آنچه که مصلم و مبرهن است این که مجلس و نمایندگانی که ملی‌گرایی را فدای قوم‌گرایی کنند، توان تاثیرگذاری در امورات کلان کشور را نداشته و قطعا آسیب‌های چنین مجلسی نسبت به فواید آن بیشتر خواهد بود.

شور و اشتیاق برای انتخاباتی پرشور ۲۴ بهمن ۱۴۰۲
گزارش آذرپژوه از انتخابات آتی مجلس در آذربایجان شرقی:

شور و اشتیاق برای انتخاباتی پرشور

گروه گزارش: انتخابات یازدهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی در اسفند 1402 در حالی در آذربایجان شرقی برگزار خواهد شد که شور و اشتیاق برای حضور در این انتخابات در بین مردم این استان به وضوح مشاهده می‌شود.چون این انتخابات فرصتی برای مردم ایران و همزمان برای مردم آذربایجان شرقی است تا با انتخاب افراد اصلح و کارآمد، در مسیر پیشرفت و توسعه کشور گام بردارند

داستان مقاومت ۴۸ ساعته سه سرباز ایرانی در مقابل ارتش شوروی ۲۳ بهمن ۱۴۰۲

داستان مقاومت ۴۸ ساعته سه سرباز ایرانی در مقابل ارتش شوروی

اگر گذارتان به شهر مرزی جلفا افتاد، بروید به پل «کشته شدگان شهریور ۱۳۲۰». شهریور ۱۳۲۰ زمانی است که متفقین تصمیم به اشغال ایران می‌گیرند!

تاملی بر پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در ۴۵ سال گذشته ۲۱ بهمن ۱۴۰۲

تاملی بر پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در ۴۵ سال گذشته

گروه سیاسی: ایران در حال حاضر رتبه‌ی 16 جهان در تولید علم را دارد. کشور ما در زمینه‌های مختلف علمی مانند نانو، هسته‌ای، سلول‌های بنیادی و پزشکی پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و می‌توان گفت که اولین کشور اسلامی است که ماهواره به فضا فرستاده است آن هم با توان داخلی!

۲۲بهمن نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران و جهان ۲۱ بهمن ۱۴۰۲
آذرپژوه بررسی می‌کند:

۲۲بهمن نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران و جهان

گروه سیاسی۲۲ بهمن 1357 روزی است که تاریخ ایران و حتی به جرات می‌توان گفت که تاریخ سیاسی جهان را برای همیشه دگرگون کرد. در این روز، مردم ایران با اتکا به ایمان، وحدت و شجاعت خود، رژیم شاهنشاهی پهلوی که 2500 سال بر ایران حکمرانی کرده بود را سرنگون و جمهوری اسلامی را به رهبری امام خمینی (ره) بنیانگذاری کردند.