بحران ارزی سال گذشته میلادی در ترکیه باعث افزایش تورم دراین کشور شد و دولت آنکارا را بر آن داشت تا قیمت همه چیز را در ژانویه امسال افزایش دهد از جمله گران کردن 400 درصدی انرژی برق که اعتراض بسیاری را رقم زد.

گروه بین الملل: بحران ارزی سال گذشته میلادی در ترکیه باعث افزایش تورم دراین کشور شد و دولت آنکارا را بر آن داشت تا قیمت همه چیز از گاز و برق گرفته تا عوارض جاده‌ای، مشروبات الکلی، کرایه اتوبوس و بنزین را در ژانویه امسال افزایش دهد.

کمال قلیچدار اوغلو، رئیس حزب مردم جمهوری خواه ترکیه (CHP) در اظهاراتی در کنار همسرش در خانه‌اش در آنکارا که در تاریکی به سر می برد و توسط یک چراغ گازسوز روشن شده بود عنوان کرد: “این فراخوانی برای نافرمانی مدنی نیست، این مقاومت است. این مبارزه برای حقوق شماست. مبارزه من این است که صدای خانواده ها و کودکانی باشم که در تاریکی رها شده‌اند.»

او همچنین بیان کرد: یک هفته با همسرم در تاریکی زندگی خواهیم کرد… در تاریکی می نشینم تا درد مردمم را تجربه کنم. قلیچداراوغلو در ماه فوریه گفت که پرداخت قبوض برق خود را متوقف خواهد کرد و خواستار لغو افزایش قیمت برق شد. او در روز پنجشنبه گفت، قیمت برق ترکیه- که در ابتدای سال ۲۰۲۲ بین ۵۰ تا ۱۲۵ درصد افزایش یافت – طی سه سال بیش از ۴۰۰ درصد افزایش یافته است

  • نویسنده : گروه بین الملل آذرپژوه