سران جمهوری آذربایجان و ارمنستان در مذاکراتی تحت نظارت رییس شورای اتحادیه اروپا در بروکسل در  روز 14 دسامبر درباره تشکیل گروه فنی برای علامت گذاری مرزهای دو کشور و نیز احداث راه آهن برای اتصال خطوط آهن دو کشور به سمت نخجوان به توافق رسیدند.

گروه بین الملل: سران باکو و ایروان در مذاکراتی تحت نظارت رییس شورای اتحادیه اروپا در بروکسل در  روز ۱۴ دسامبر درباره تشکیل گروه فنی برای علامت گذاری مرزهای دو کشور و نیز احداث راه آهن برای اتصال خطوط آهن دو کشور به سمت نخجوان به توافق رسیدند.

به گزارش رئال تی وی، در خط آهنی که در خاک ارمنستان احداث خواهد شد، پست های گمرک و ایست و بازرسی دایر خواهد شد. همچنین اتحادیه اروپا برای دادن مشورت های فنی در خصوص علامت گذاری مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان نیز اعلام آمادگی کرد.

پیش تر، روسیه تاکید کرده بود که این مرزها فقط می‌توانند براساس نقشه‌هایی که در وزارت دفاع روسیه از گذشته باقی مانده است، تعیین و علامت گذاری شوند.

در بیانیه پایانی نشست بروکسل تاکید شده است که این توافق  بر مبنای توافقاتی که در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ و ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱ مسکو و ۲۶ نوامبر ۲۰۲۱ سوچی تحت نظارت ولادیمیر پوتین ، رییس جمهوری روسیه به دست آمده، حاصل شده است. در این بیانیه همچنین اتحادیه اروپا از گسترش روابط اقتصادی در قفقاز جنوبی اعلام حمایت کرده است!

کارشناسان می گویند رییس جمهوری باکو تا حدی در ابتکارات اتحادیه اروپا در زمینه تحولات قفقاز همراهی می کند که به نقش تعیین کننده روسیه در این منطقه لطمه نزند و راه را برای مداخلات سیاسی اروپا در نظام سیاسی حاکم بر جمهوری آذربایجان باز نکند   که از نظر اتحادیه اروپا با معیارهایی اروپایی دموکراسی و فساد مالی منطبق نیست.

خبری از ادعای باکو برای دالان موسوم به ترک نیست!
در مذاکرات اخیر هم خبری از ادعای باکو درباره‌ی دالان موسوم به ترک نیست!

در حالی که رییس جمهوری باکو طی ماه های گذشته برای فریب افکار عمومی و انحراف اذهان از حل نشدن مساله قراباغ و باقی ماندن قراباغ کوهستانی تحت حاکمیت ارامنه جدایی طلب ، موضوع انحرافی دالان ترک در داخل خاک ارمنستان را برای اتصال جمهوری آذربایجان به نخجوان و ترکیه با سر و صدای زیاد مطرح کرده بود، در بیانیه بروکسل نیز هیچ اشاره به ایجاد دالان نشده و تاکید شده است که در خط آهنی که در ارمنستان احداث خواهد شد، پست های گمرکی و بازرس”ی بر اساس اصول متقابل” دایر خواهد شد

  • نویسنده : گروه سیاست آذرپژوه
  • منبع خبر : آذرپژوه