گروه بین الملل: در حالی که شیعیان جمهوری آذربایجان با شدیدترین موج سرکوب ها از زمان حاکمیت استالین به بعد مواجه شده اند، سرکرده گروهک وهابی ها در جمهوری آذربایجان از مرمت "مسجد ابوبکر" باکو برای بازگشایی خبر داد.

گروه بین الملل: در حالی که شیعیان جمهوری آذربایجان با شدیدترین موج سرکوب ها از زمان حاکمیت استالین به بعد مواجه شده اند، سرکرده گروهک وهابی ها در جمهوری آذربایجان از مرمت “مسجد ابوبکر” باکو برای بازگشایی خبر داد.

به گزارش سایت رادیو آزادلیق آمریکا (بخش آذری رادیو آزادی)، قامت سلیمان اف گفت: «مسجد ابوبکر در حال مرمت است و پس از پایان مرمت ، این مسجد فعالیت خود را از سر خواهد گرفت. »

قامت سلیمان اف گفت: «از سال ۲۰۰۸ مسجد ابوبکر بطور محدود فعالیت می کرد. پس از حرکت تروریستی در آن زمان ، محدودیت اعمال شد. طی یکی دو سال اخیر به علت اینکه یکی از مناره ها آسیب دیده بود، مسجد کاملا بسته شد. هم اکنون مناره ها در حال مرمت هستند و کارهای تزیینی در حال انجام است. پس از پایان کارهای مرمت ، این مسجد بطور کامل فعالیت خود را ادامه خواهد داد. »

مدتی قبل، سازمان “ساختمان و مرمت اساسی شهر باکو” وابسته به فرمانداری باکو ، برای مرمت و بازسازی مسجد ابوبکر مناقصه اعلام کرده بود.

مسجد ابوبکر در سال ۱۹۹۷ شروع به فعالیت کرد. در ۱۷ آگوست ۲۰۰۸  به این مسجد نارنجک پرتاب شد و در نتیجه، دو نفر کشته و ۱۸ نفر زخمی شدند. قامت سلیمان اف، امام جماعت این مسجد نیز از جمله زخمی شدگان بود. پس از این واقعه، عبادات جمعی در این مسجد متوقف شد.

گفتنی است جریان خطرناک وهابی ها و مسجد ابوبکر اهرم فشار دولت جمهوری آذربایجان بر اکثریت شیعه این کشور است. از دهه ۱۹۹۰ حاکمیت لائیک جمهوری آذربایجان برای تحت فشار گذاشتن جریان احیای اسلام در این کشور، شرایط ایجاد و رشد گروه های وهابی در این کشور را با حمایت مالی عربستان سعودی فراهم کرد.

مسجد ابوبکر که با تغییر نام مسجد جامع محله نریمانف باکو به استفاده وهابی ها اختصاص یافته است، در نزدیکی حسینیه اهل بیت (ع) در باکو قرار دارد که اخیرا این حسینیه به بهانه واهی انتشار کرونا  بسته شد تا به سفارش صهیونیست ها و پان ترکیست ها، به اصطلاح ضربه ای به ایران و اقشار دیندار مردم جمهوری آذربایجان زده شود.

  • نویسنده : گروه سیاست آذرپژوه
  • منبع خبر : آذرپژوه