گروه فرهنگ و هنر: صابر مشهور، روزنامه نگار مصری با ارایه گزارش پژوهشی، تاکید کرد که استخبارات سعودی و اماراتی و گردانندگان وابسته به سیا و غرب از طریق سریال‌های ترکیه‌ای و مافیا، اهداف خود را در ترکیه پیش می‌برند!

گروه گزارش: صابر مشهور، روزنامه نگار مصری با ارایه گزارش پژوهشی و با تاکید بر این که استخبارات سعودی و اماراتی و گردانندگان وابسته به سیا و غرب از طریق سریال‌های ترکیه‌ای و مافیا، اهداف خود را در ترکیه پیش می‌برند، گفت: «زمانی که رجب طیب اردوغان در سال ۲۰۰۲ در ترکیه به قدرت رسید، صادرات سینمای ترکیه در حد صفر بود. اما، در سال ۲۰۰۸ صدور تولیدات سینما و سریال‌های ترکیه‌ای یکصد هزار دلار شد. پس از آن صادرات سریال‌های ترکیه شروع به افزایش کرد و در سال ۲۰۱۷ رقم آن به ۳۰۰ میلیون دلار رسید. در سال ۲۰۱۸ درآمد صادرات فیلم‌ها و سریال‌های ترکیه‌ای به ۵۰۰ میلیون دلار رسید که تمامی این آمارها در خبرگزاری آناتولی منتشر شده است. هدف گذاری گردانندگان تولید در سینما و سریال‌های ترکیه‌ای این است که در سال ۲۰۲۳ آمار صادرات این تولیدات ترک به یک میلیارد دلار برسد. یعنی رقم صفر سال ۲۰۰۲ به یک میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ خواهد رسید.»

“تغییر ملت ترک” با فرایندی سریع، با تولید سریال

صابر مشهور گفت: «برای اینکه بفهمیم گردانندگان و حامیان اصلی این افزایش تولیدات سریال‌های ترکیه‌ای چه مراکز و چه کسانی هستند، باید به تحولات سیاسی ترکیه و همچنین ترکیب کشورهای خریدار و مراکز دارای نفوذ و قدرت در این کشورها توجه کنیم. در سال ۲۰۰۲ که حزب عدالت و توسعه اردوغان در ترکیه به قدرت رسید، هیچ حمایتی از بخش سینما در این کشور نمی شد.  آمریکا امیدوار بود که اردوغان در سال ۲۰۰۸ سقوط کند، اما اردوغان در انتخابات این سال سقوط نکرد و  به همین خاطر، برای “تغییر ملت ترک” با فرایندی سریع، تولید سریال ها شروع شد.  در سال ۲۰۱۳ ، تحولات “پارک گزی” در ترکیه روی داد. در مصر علیه محمد مرسی و در ترکیه علیه اردوغان بطور همزمان کودتا شد. اما، طرح‌های براندازی در ترکیه نافرجام ماند. در سال ۲۰۱۶ نیز در ترکیه کودتا شد که این نیز نافرجام ماند. به همین علت، طرح‌های استخبارات سعودی و اماراتی و مراکز غربی در بخش سریال‌سازی ترکیه بطور جدی‌تری پیگیری شد.  براساس آماری که خبرگزاری آناتولی در سال ۲۰۲۰ منتشر کرده است، ترکیه به دومین کشور صادر کننده فیلم و سریال پس از آمریکا  تبدیل شد. کشوری که نه در علم و نه در توسعه هسته‌ای و پیشرفت‌های اقتصادی دستاورد چندانی نداشت، در کار تلویزیونی موفقیت به دست آورد! خبرگزاری آناتولی موفقیت‌های سریال‌های ترکیه‌ای را با جداول و نمودارها نشان داده است و با تاکید بر اینکه ترکیه پس از آمریکا دومین صادر کننده فیلم و سریال است، تاکید دارد که ترکیه به ۱۴۶ کشور فیلم و سریال صادر می کند و بیش از ۷۰۰ میلیون نفر بیننده دارد.»

سریال حریم سلطان دوران عثمانی را دوران عقب ماندگی می‌داند

صابر مشهور افزود: «براساس آمار خبرگزاری رسمی ترکیه، بیشترین صادرات را سریال “حریم سلطان” یا “یکصد سال باشکوه” داشته است که در این سریال، سلطان سلیمان قانونی، سلطان عثمانی فردی ظالم و زن باز نشان داده می شود و همچنین نشان داده می شود که در عثمانی، زن موجودی بی ارزش بوده است. یعنی به ملت ترک و بخصوص دختران جوان پیام زیرپوستی می دهد که اگر به دوره عثمانی بازگردید، عاقبتتان شبیه زنانی خواهد شد که در این سریال می بینید. در مجموع ، این سریال، دوره عثمانی را دوره عقب ماندگی به تصویر می کشد و به ترک ها می‌گوید که پدرانتان افرادی مجرم بوده اند. بخصوص این پیام ها به زنان ترکیه ای رسانده می شوند. زنان و دختران ترک نیز با این دروغ ها اقناع می شوند. سایر سریال های تولید و صادر شده ترکیه نیز به همین شکل است.»

کشورهای عربی حامی سریال‌سازی در ترکیه هستند

صابر مشهور افزود: «حالا باید دید که حامی مالی این سریال ها چه کسانی و چه مراکزی بوده اند و چه کسی این بخش را حمایت کرده است؟ اطلاعات اینها نیز در خبرگزاری آناتولی وجود دارد. گزارش های آناتولی نشان می دهد که کشورهای عربی از بخش سینما و سریال سازی ترکیه حمایت کرده اند. البته، خبرگزاری آناتولی این را به صراحت  نگفته است، اما آمار و ارقام همین را نشان می دهند. شهرت سریال‌های ترکیه‌ای در جهان عرب از سال ۲۰۰۸ به بعد افزایش چشمگیری یافت. در سال ۲۰۰۸ ، سریال ترکیه‌ای “نقره” به زبان عربی، ۸۵ میلیون نفر بیننده داشت. سپس سریال “حریم سلطان” یا “یکصد سال باشکوه” در خاورمیانه یعنی جهان عرب خیلی موفق شد و تمامی کشورهای عربی آن را تماشا کردند. در اردن و عراق و قطر، مغرب و الجزایر و تونس این سریال را تماشا کردند. البته، در این آمار که در ویکی پدیا آمده است، نام سعودی و مصر نوشته نشده است! نام ترکی این سریال “محتشم یوز ایل” است که کلمه محتشم در عربی به معنای باادب و محجبه است، اما معنای همین کلمه در زبان ترکی کاملا فرق کرده است. وقتی به فهرست خریداران این سریال توجه می کنیم، می بینیم که استخبارات سعودی از این سریال حمایت و پشتیبانی کرده است. به گونه‌ای که این سریال را سعودی، سوریه، تونس، عمان، اردن و یمن خریداری کرده اند. یمن در سال ۲۰۱۱ در حالی که درگیر جنگ داخلی بوده، پول داده و سریال ترکیه ای “حریم سلطان” را خریداری کرده است!؟ می دانیم که تمامی رسانه‌های عرب در اختیار سه دولت سعودی، امارات عربی متحده و قطر است. به جز اینها در واقع رسانه‌های عرب وجود ندارند. حتی شبکه‌های الجزایر و مغرب و مصر و سودان و سایر کشورهای عرب تحت کنترل این سه دولت هستند و از نام آنها استفاده می شود. کویت نیز سهم کوچکی در رسانه های عرب دارد.  جالب است که اتحادیه عرب هم سریال “حریم سلطان” را خریداری کرده است. شرکت هواپیمایی امارات عربی متحده نیز این سریال را خریده است. شبکه OSN که مرکزش در دبی و صاحبش یک اماراتی به نام فیصل العیار است و مدیرعاملش “مارک آنتوان دهالوین” است، نیز سریال “حریم سلطان” ترکیه را خریداری کرده و از آن حمایت مالی کرده است. همین موسسه OSN امارات به تنهایی ۷۵ شبکه تلویزیونی دارد. باید توجه کنیم که امارات متحده عربی ۷۵ شبکه تلویزیونی دایر کرده و فردی به نام “مارک آنتوان دهالوین” آنها را مدیریت می کند!  باید برادرانمان در امارات و انگلیس معنای این وضعیت را بنویسند و توضیح بدهند که این شخص آیا آمریکایی است یا انگلیسی یا استرالیایی؟! رسانه هایی که عربی تلقی می شوند توسط همین خارجی مدیریت می شوند!  البته، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و محمد بن زاید، ولیعهد امارات پولش را می دهند. مارک آنتوان تلفن می زند و می گوید:”پسرم، بن سلمان! یک میلیارد دلار چک بنویس و پرداخت کن!” بن سلمان هم می پردازد، اما اصلا نمی داند که چه می‌پردازد! این مارک آنتوان دهالوین که مدیرONS  امارات بود، بعدا به مدیریت mbc سعودی رسید که شرکت رسانه‌ای بزرگی تحت کنترل استخبارات سعودی است. جالب است که مارک آنتوان دهالوین از مدیریت رسانه کشوری به کشوری دیگر می رود!

مارک آنتوان به بن سلمان گفت: «ما سریال‌های ترکیه‌ای را برای نابود کردن ملت ترک می سازیم»
مارک آنتوان به بن سلمان گفت: «ما سریال‌های ترکیه‌ای را برای نابود کردن ملت ترک می سازیم»

نام فرد دیگری که در این رسانه ها مطرح است، “سام بارنت” است. برادرانمان در امارات و انگلیس بنویسند که این “سام بارنت” کیست؟  او هم قبل از مارک آنتوان دهالوین مدیریت mbc  سعودی را به عهده داشت. از کنار هم قرار دادن این اطلاعات می فهمیم که سریال “حریم سلطان” در اصل سریال سعودی و امارات عربی متحده بوده است که در ترکیه با هنرپیشه های ترک تولید و سپس توسط خود عرب ها خریداری شده است.  زیرا، اگر در سعودی با هنرپیشگان عرب ساخته می شد، نمی توانست فروش داشته باشد. سعودی و امارات آن را در ترکیه تولید کردند و سپس خودشان خریدند و برای سایر کشورها هم آن را خریدند. مثلا برای جزایز کومور که یک دولت ورشکسته است، سریال “حریم سلطان” را خریداری کرده اند. جزایر کومور که به انداز یک گوشه از استانبول است و با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت و یک دولت ورشکسته ، مگر می تواند این سریال بزرگ را بخرد؟  این سریال را برای کوزوو هم خریداری کرده اند. اطمینان دارم که رسانه‌های کوزوو را هم سعودی ها در اختیار دارند. در میان خریداران این سریال ، کویت و لیبی و لبنان و مصر و موریتانی هم هستند. موریتانی با چهار میلیون نفر جمعیت که کمتر از جمعیت شهر آنکارای ترکیه است، سریال حریم سلطان را خریداری کرده است و همچنین پاکستان و افغانستان و بحرین و بنگلادش  و مغرب و  الجزایر و جیبونی و آذربایجان هم این سریال را خریداری کرده اند. جیبوتی که بخاطر فقر در حال مردن است، سریال حریم سلطان را خریده است؟!  فلسطین که از اروپا کمک مالی می خواهد ،  برای تماشا سریال حریم سلطان را خریده است!!»

سازنده سریال “شمال  جنوب” استخبارات امارات بود

این روزنامه نگار مصری افزود: «خبرگزاری آناتولی فهرست محبوب ترین سریال‌های ترکیه‌ای را نیز منتشر کرده است. در خرید سریال “شمال – جنوب” ترکیه نیز نام کشورهای امارات و سعودی و مصر و سوریه و مغرب و تونس و لبنان و قطر و عراق و اتحادیه عرب را می بینیم. پرداخت همگی را نیز شرکت ” دُبی وان” انجام داده است! یعنی سازنده و حمایت کننده و خریدار این سریال نیز استخبارات امارات بوده است. سناریوی سریال “گناه فاطمه گل چیست؟” که خبرگزاری آناتولی به آن افتخار می کند و آن را خیلی محبوب و مشهور می نامد،  عبارت از تجاوزهای مکرر به دختری ترک به نام “فاطمه گل” است. یعنی هدف این سریال گسترش فحشاء است. فهرست دولت‌های خریدار این سریال نیز نشان می دهد که استخبارات سعودی از این سریال حمایت کرده است. شبکه الوطن العربی متعلق به شرکت رسانه ای mbc و در مصر نیز شبکه سی بی سی متعلق به امارات و در لبنان نیز ال بی سی متعلق به سعودی و در افغانستان نیز شبکه طلوع این سریال را خریداری کرده اند.  این ها کافی نبود، سعودی آمد در ترکیه شرکت رسانه ای به نام O3media دایر کرد. سریال “آراجیزی چالیشالیم” توسط علی رضا ساخته شد که پیام آن “خوب بودن مافیا” است. این سریال درباره سدات پکر ساخته شد که نماینده سلیمان سویلو به نام “اِرسویلو” را کشته است.  تمامی سریال هایی که با نام های “خانه کاغذی”، “دختر سفیر” ، “وطنم برای تو” ، “دروغ با مزه ام” ، “محمد” را استخبارات سعودی در ترکیه ساخته است. با این سریال ها ، عقل و فکر جوانان ترک را استخبارات سعودی و اماراتی شکل می دهند. اگر از جوان ترک بپرسی که “اعراب جاهل و احمق هستند”، پاسخ مثبت می دهد، اما همان بدبخت نمی داند که عقل خودش به دست همان اعراب جاهل و احمق افتاده است! حتی، آنها عرب هم نیستند، بلکه مارک آنتوان دهالوین و سام بارنت هستند که جوان ترک را آموزش می دهند. یعنی مهندسی عقل جوانان ترک به دست اینها افتاده است و دولت های خلیج فارس هم آن را تامین مالی می کنند.»

حجاب از سینمای ترکیه حذف شده است

صابر مشهور افزود: «استخبارات سعودی در این سریال‌های ترکیه‌ای، زنان محجبه را کاملا حذف کرده است. در هیچ سریالی حتی یک زن محجبه هم نمی‌بینید. در تمامی این سریال ها زنان با شورت ظاهر می شوند. شرکت‌های سعودی و بن سلمان که مدعی اجرای شریعت هستند، به لباس های مردم ترکیه نیز دست اندازی کرده اند. حجاب از سینمای ترکیه حذف شده است. در اینجا باید از بن سلمان پرسید که چرا در حجاب زن ترک دخالت می کند؟ چرا در ترکیه می خواهند حجاب را نابود کنند؟ پس برابری و استقلال کجاست؟  در سریال “وطنم تویی” ، عشق میان جوانان ترک و یونانی کار شده است. داستان این سریال به زمانی مربوط می شود که همزمان با جنگ جهانی اول و جنگ استقلال ترکیه ، ازمیر تحت اشغال یونان بود. هدف این سریال این است که نشان دهد دختران ترک ، یونان را بیشتر از ترکیه دوست دارند تا تسلیم خودشان و کشورشان در مقابل یونان راحت تر باشد. می دانیم که در ترکیه جریانی تحت عنوان جنبش ۱۰ دسامبر وجود دارد که فدرالی شدن ترکیه را می خواهد و در انتخابات آینده نیز اکرم امام اوغلو، شهردار کنونی استانبول را نامزد خواهد کرد.  این سریال نیز به زنان و دختران ترکیه ای این پیام زیرپوستی را می دهد که ازمیر می‌تواند منطقه‌ای جدا باشد و زنانی با فکر یونانی نیز داشته باشد. این سریال ماموریت ۱۰ سال بعد ارتش ترکیه را نشان می‌دهد. فرماندهان ارتش این را نمی دانند. چه کسی این را می‌داند؟ مارک آنتوان دهالوین این را می داند. حتی سیاستمداران بدبخت هم نمی دانند. اما، مارک آنتوان می داند که چه کسی با چه کسی خواهد جنگید؟ زیرا، تعلیمات را او می دهد. پس از واقعه جمال خاشقچی، رجب طیب اردوغان گفت که بن سلمان باید حساب پس بدهد. بن سلمان هم داغ کرد که باید ترک ها را مجازات کرد و نباید سریال‌های ترکیه‌ای خریده شوند!  بن سلمان تصمیم شجاعانه ای گرفته بود!  خبرگزاری آناتولی هم تصمیم بن سلمان برای توقف خرید سریال‌های ترکیه‌ای را منتشر کرد. اما، مارک آنتوان به بن سلمان زنگ زد کرد و گفت:” احمق! تو چه تصمیمی گرفته‌ای؟ سریال‌های ترکیه‌ای را ممنوع کرده ای؟  این سریال های ترک که برای ترکیه نیست، این ها برای ماست. ما این سریال‌های ترکیه‌ای را برای نابود کردن ملت ترک می سازیم.»

  • نویسنده : گروه فرهنگ و ادب آذرپژوه
  • منبع خبر : آذرپژوه