گروه سیاسی: اسراییل در حال حاضر دچار بحران‌های درونی است و اجماع تندی علیه نتانیاهو شکل گرفته است؛ از آن سو علی‌اف هم متوجه اهمیت ماجراست و اگر بیش از این به صهیونیست‌ها بها بدهد، برایش هزینه دارد.

گروه سیاسی: تیرگی روابط ایران و باکو در کنار روابط رو به رشد و قوی باکو با تل آویو این سئوال را تقویت می‌کند که؛ آیا اسراییل از زیرساخت‌های نظامی-امنیتی خود در خاک آذربایجان برای یک اقدام نظامی علیه ایران استفاده خواهد کرد؟ احسان موحدیان، کارشناس مسائل قفقاز در گفت‌وگو با رویداد۲۴ به این سوال پاسخ داده است؛

سوال- با توجه به نفوذ نظامی-سیاسی اسراییل در آذربایجان امکان پاسخ اسراییل از خاک آذربایجان را تا چه حد جدی می‌دانید؟
من خیلی بعید می‌دانم که اسراییل اصلاً پاسخی دهد. واکنش‌های مقامات اسراییلی و آمریکایی را که رصد می‌کنیم، می‌بینیم در تلاش برای کوچک‌نمایی ماجرا هستند تا مجبور به پاسخ نباشند. اسراییل در حال حاضر دچار بحران‌های درونی است و اجماع تندی علیه نتانیاهو شکل گرفته است؛ از آن سو علی‌اف هم متوجه اهمیت ماجراست و اگر بیش از این به صهیونیست‌ها بها بدهد، برایش هزینه دارد.
وقتی ایران مستقیم به اسراییل موشک می‌زند، پاسخ به جمهوری آذربایجان اصلاً برایش کار سختی نیست. صهیونیست‌ها در این مرحله دنبال یک تنش مدیریت شده در قفقاز جنوبی هستند. آن‌ها اجازه نمی‌دهند تنش‌ها از یک حدی بیشتر شود؛ لذا من تصور نمی‌کنم در این شرایطی که الان هستیم، جمهوری آذربایجان به صهیونیست‌ها برای حمله زمین بدهد.

سوال- تلاش باکو برای درگیری با ایران و محدود کردن حضور ایران در منطقه قفقاز با چه هدفی صورت می‌گیرد؟
برنامه جمهوری آذربایجان این است که هر گاه ایران درگیر مسایل داخلی، از جمله اعتراضات، مشکلات اقتصادی و تضعیف وحدت ملی شود، ممکن است برای اشغال جنوب ارمنستان گام بردارد. از این جهت هم ایران بارها هشدار داده است.
از سال ۲۰۲۰ که باکو موفق شد قره باغ را پس بگیرد، مرتباً تلاشش برای پیشروی در خاک ارمنستان ادامه داشته است. تنها مانع جدی در برابر باکو، ایران است. روسیه هم در ماه‌های اخیر متوجه ابعاد ماجرا شده است.

سوال- در برخی اخبار تایید نشده از هشدار پوتین به باکو صحبت می‌شود؛ آیا روسیه تا این حد مخالف نقش باکو در تحولات منطقه است؟ آیا روسیه خطر اسراییل در آنجا را حس کرده است؟
این اخبار منبع مشخصی ندارد. البته به طور کلی روسیه می‌خواهد تنش را کنترل کند، چون ایران را مسیری برای دورزدن تحریم می‌داند. آن‌ها دنبال ایجاد یک مسیر جایگزین در ایران هستند و به همین دلیل منافع مالی اصلاً نمی‌خواهند ایران درگیر یک تنش خیلی جدی شود. علت دیگر آن است که باکو رسماً مستعمره اسراییل شده است، برنامه آن‌ها گسترش فعالیت نظامی اسراییل است و خیلی از تجهیزات نظامی که اسراییل به باکو داده برای ارمنستان نیست و برای آزار ایران است. آن‌ها دنبال این هستند که آذربایجان را توانمند کنند.

سوال- تلاش و حضور اسراییل در باکو صرفاً به مسائل نظامی-امنیتی خلاصه نمی‌شود؛ اسراییل دیگر چه نقش‌های مخربی بر علیه ایران در جمهوری آذربایجان دارد؟
سرمایه‌گذاری که روی پان‌ترکسیم انجام داده‌اند، بخشی از شیطنت‌های غیرنظامی اسراییل در باکو است. تلاش برای تشدید تفرقه‌گرایی و افزایش درگیری در آذربایجان ایران و کردستان، نیز با تحریک ترکیه و باکو و پول و نقشه اسراییل است. آن‌ها سرمایه‌گذاری جدی کرده‌اند و در حوزه فرهنگ و هنر و آموزش وارد شده‌اند و تلاش جدی دارند که دانش‌آموز و دانشجو ایرانی را به باکو ببرند. در نهایت هم باکو قرار است جنوب ارمنستان را تسخیر کند تا ایران را دچار خفگی ژئوپلیتیک کند و در آن منطقه توطئه‌های ضد ایرانی از سوی اسراییل افزایش می‌یابد.

  • نویسنده : گروه سیاسی آذرپژوه
  • منبع خبر : آذرپژوه