گروه سیاست: سناریوسازی و دروغ پردازی های متنوع رسانه‌های باکو برای بدبین کردن مردم مسلمان جمهوری آذربایجان به ایران، در سایه تداوم سکوت و انفعال مقامات و ارگان‌های مسئول ایرانی در زمینه اطلاع‌رسانی درست و به موقع یا تکذیب به موقع دروغ‌های طرف باکویی ادامه دارد. رسانه‌های باکو در سناریویی جدید، دروغ دیگری را برای بدبین […]

گروه سیاست: سناریوسازی و دروغ پردازی های متنوع رسانه‌های باکو برای بدبین کردن مردم مسلمان جمهوری آذربایجان به ایران، در سایه تداوم سکوت و انفعال مقامات و ارگان‌های مسئول ایرانی در زمینه اطلاع‌رسانی درست و به موقع یا تکذیب به موقع دروغ‌های طرف باکویی ادامه دارد. رسانه‌های باکو در سناریویی جدید، دروغ دیگری را برای بدبین کردن مردم مسلمان جمهوری آذربایجان به ایران در سطح گسترده به نقل از کانال یوتیوبی«کالیبر» که ابزار غیررسمی، اما موثر مراکز ایران ستیز در باکوست، منتشر کردند.

ینی مساوات یکی از رسانه‌های باکو به نقل از «کالیبر» که موج اخیر ایران ستیزی باکو نیز با ویدئوهای این کانال شروع شده است، نوشت: «در روزهای اخیر، دسیسه دیگری از سوی ایران ضد آذربایجان فاش شد که به یاد ماندنی است. این اتفاق در طول جنگ بزرگ میهنی رخ داد. ارتش ایران در جنگ بزرگ میهنی، وارد  خاک آذربایجان مستقل شد. در مورد چگونگی وقوع این اتفاق، ارتش آذربایجان هنگام حرکت به سمت آزادسازی زنگیلان با واحدهای نظامی ایران روبرو شد. ثابت شده است که همسایه جنوبی ما بطور فاحشی وارد قلمرو مستقل کشور ما شده است و تمامیت ارضی آذربایجان را نادیده گرفته است. بر اساس این گزارش، نظامیان ایران که به اسلحه سبک مسلح بودند و با چند ماشین پیکاپ وارد شده بودند، با قرار دادن موانع بتنی راه ارتش آذربایجان را مسدود کردند. ایرانیان توضیح دادند که ظاهراً از دیوار بتنی محافظت می‌کنند. همه اینها در قلمرو مستقل آذربایجان اتفاق افتاد! در آن زمان مذاکرات فرماندهان آذربایجان و ایران بی‌نتیجه ماند و اوضاع وخیم شد. به همین دلیل ارتش آذربایجان چند روز دیرتر به زنگیلان اعزام شد. نیروهای ما ۱۴ کیلومتر به روستای سلطانلی عقب نشستند تا از درگیری با نیروهای ایرانی جلوگیری کنند و پس از طی ۲۰ کیلومتر اضافی به مقصد رسیدند. پس از مذاکرات دشوار، ارتش ایران خاک آذربایجان را ترک کرد.»

یکه تازی رسانه‌های باکو در دروغ پردازی علیه ایران در سایه سکوت تهران ادامه دارد
یکه تازی رسانه‌های باکو در دروغ پردازی علیه ایران در سایه سکوت تهران ادامه دارد

گفتنی است طی روزهای اخیر رسانه های باکو برای بدبین کردن مردم مسلمان جمهوری آذربایجان و بخصوص دینداران این کشور به ایران داستان سرایی‌های زیادی را نیز درباره به اصطلاح فرار حجت الاسلام اجاق نژاد، نماینده ولی فقیه در منطقه قفقاز منتشر کردند که در سایه انفعال مقامات ذیربط ایرانی، این دروغ پردازی‌ها همچنان در رسانه‌های باکو در حال بازنشر است.

جمهوری اسلامی ایران به دلایل مختلف و بخصوص بخاطر ملاحظه کار بودن رویکردها در قبال جمهوری آذربایجان، حتی از امکانات خود در شبکه‌های اجتماعی برای افشای بدکرداری مراکز ایران ستیز باکو استفاده نمی‌کند. به عنوان نمونه، هنوز اکثریت کاربران شبکه های اجتماعی ایران، حتی از نام و نام خانوادگی رانندگانی ایرانی که مقامات باکو آنها را از جاده منتهی به ارمنستان ربوده و به باکو منتقل کردند، بی‌خبرند. حال آنکه، اگر چنین اتفاقی برای یک راننده شهروند جمهوری آذربایجان می افتاد، تمامی رسانه‌های باکو بسیج می‌شدند که با اعضای خانواده و فامیل و دوستان و آشنایان و هم کلاسی‌های قدیم وی نیز مصاحبه منتشر کنند و مساله را در صدر اخبار خود نگه دارند. 

در خصوص وقایع پیش آمده برای نیروهای ارتش جمهوری آذربایجان در زنگیلان نیز کم‌کاری رسانه‌ها و مقامات ذیربط ایرانی در اطلاع رسانی در خصوص یاری ایران به نظامیان جمهوری آذربایجان برای خلاصی از محاصره در زنگیلان در آن زمان، موجب شده است که رسانه‌های باکو سناریونویسی کاملا برعکسی را برای بدنام کردن ایران ارایه کنند.