گروه سیاست: «تیمور سویکان» ستون‌نویس نشریه بیرگون در مطلبی با عنوان «ترکیه چگونه پایگاهی برای مافیا شد»نوشته است: «ترکیه تبدیل به محلی برای مافیای دنیا شده است و هر روز با مثال‌هایی دراماتیک از این واقعیت روبرو می‌شویم…» در خصوص اینکه چرا مافیای دنیا به سمت ترکیه سرازیر می‌شود دلایل زیادی وجود دارد. یکی از […]

گروه سیاست: «تیمور سویکان» ستون‌نویس نشریه بیرگون در مطلبی با عنوان «ترکیه چگونه پایگاهی برای مافیا شد»نوشته است: «ترکیه تبدیل به محلی برای مافیای دنیا شده است و هر روز با مثال‌هایی دراماتیک از این واقعیت روبرو می‌شویم…»

در خصوص اینکه چرا مافیای دنیا به سمت ترکیه سرازیر می‌شود دلایل زیادی وجود دارد. یکی از آنها این است که سران این گروه‌های تبهکار می‌توانند با مبلغ ۵۰۰ هزار دلار شهروندی ترکیه‌ای بگیرند. آنها می‌توانند در ترکیه زندگی کنند و اقدامات خود را انجام دهند و در صورت تحت تعقیب قرار گرفتن نیز به ترکیه بیایند و مخفی شوند و خیالشان راحت باشد که ترکیه آنها را تحویل نخواهد داد و به کشورهایی که خواهان گرفتن این تبهکاران هستند خواهد گفت که ما خودمان آنها را محاکمه می‌کنیم. ترکیه برای این افراد تبدیل به یک بهشت شده است و این موضع ترکیه مانند دعوتنامه‌ای برای دیگر تبهکاران است.

نمونه این افراد، «راوا ماجد» است که یک کیف پر از پول او در مارماریس جا مانده بود و توسط فردی پیدا شد و به پلیس تحویل داده شد. بعداً مشخص شد که او یک قاچاقچی مواد مخدر است و این پول‌ها با یک درگیری خونین در سوئد ارتباط داشته است. روند قضایی برای ماجد آغاز شد و مشخص شد که او مدتی است شهروندیِ ترکیه را گرفته است. به این ترتیب او تنها ۴ ماه بازداشت بود و بعد آزاد شد.

«احمد نظیری» یکی دیگر از تبهکاران بین‌المللی است. او با ایجاد شبکه‌ای اقدام به کلاهبرداری اینترنتی تحت عنوان فارکس می‌کرد و سالانه ۲۵۰ میلیون دلار کلاهبرداری داشت. او نیز شهروندی ترکیه را گرفته و در اسکی‌شهیر ترکیه ساکن است و حتی به او مجوز حمل سلاح داده‌اند. در حالی که در دنیا در لیست قرمز تحت تعقیب بین‌المللی قرار دارد، در اینجا با محافظ و سلاح رفت و آمد و زندگی می‌کند.

در بلژیک پرونده‌ای وجود دارد که در آن فردی ۳ تن کوکائین قاچاق کرده است. فرد شماره یک این پرونده در زوریخ دستگیر و به بلژیک عودت داده شد. دو نفر دیگر در این پرونده هستند. یکی از آنها «ثانی الموردا» اصالتاً بوسنیایی است و دیگری «فلامور سینانج». این دو نفر مدت زیادی تحت تعقیب بودند. پلیس بلژیک کشف کرد که این دو نفر در استانبول به سر می‌برند. بلژیک از ترکیه خواست که این دو نفر را تسلیم کند اما ترکیه اعلام کرد که این افراد شهروند ترکیه شده‌اند و نمی‌تواند آنها را عودت کند. از این نمونه ها در ترکیه زیاد است!

در این کشور پول‌شویی به راحتی انجام می‌شود. به واسطه همین گروههای مافیایی، حمل سلاح و استفاده از آن نیز زیاد شده به طوری که برخی شهرها و مناطق ترکیه مانند «اسن یورت» استانبول قانون جنگل حاکم شده است. مافیا در ترکیه در حال ساخت یک حکومت است و این منظره‌ای است که پیش رویمان قرار دارد.