در اعتراض به اهانت بازجویان سازمان مبارزه با جرایم سازمان یافته‌ی وزارت کشور جمهوری آذربایجان به ساحت خداوند متعال، حجت الاسلام حاج طالع باقرزاده، رهبر محبوس جنبش اتحاد مسلمانان جمهوری آذربایجان، اعتصاب غذای نامحدودی را شروع کرده است

 اعتصاب غذای روحانی مبارز و فعالان اسلامگرای آذربایجانی: در اعتراض به اهانت بازجویان سازمان مبارزه با جرایم سازمان یافته‌ی وزارت کشور جمهوری آذربایجان به ساحت خداوند متعال، حجت الاسلام حاج طالع باقرزاده، رهبر محبوس جنبش اتحاد مسلمانان جمهوری آذربایجان، اعتصاب غذای نامحدودی را شروع کرده است. باقرزاده فعال سیاسی و فرهنگی خواهان محاکمه و مجازات عاملان اهانت به مقدسات دینی در حین بازجویی از اسلام گرایان در بازداشتگاه سازمان جرایم سازمان یافته وزارت کشور جمهوری آذربایجان شده است. این روحانی، حرکت خود را “اعتصاب تا سرحد شهادت” نامیده و اعلام کرده که در صورت مجازات نشدن عامل اهانت به ساحت ربوبیت، اعتصاب خود را متوقف نخواهد کرد.

در پی شروع اعتصاب غذای این روحانی که از فعالان مقاومت در جمهوری آذربایجان محسوب می شود، تعداد دیگری از جوانان اسلامگرای زندانی در زندان های جمهوری آذربایجان نیز به این اعتصاب غذا پیوسته اند. جبار جباروف، جوان زندانی اهل روستای نارداران، پولاد اصلان اف، روزنامه نگار محبوس و عباس حسین، از فعالان زندانی جنبش اتحاد مسلمانان جمهوری آذربایجان، از جمله دینداران زندانی هستند که به ابراز همبستگی با حاج طالع باقرزاده پرداخته اند.

گفتنی است که مقامات وزارت کشور باکو با استناد به “لائیک” و “سکولار” بودن نظام سیاسی این کشور، اهانت ماموران بازداشتگاه در اهانت به مقدسات دینی را جرم ندانسته و از برخورد با عامل اهانت به ساحت مقدس خداوند متعال خودداری کرده اند. 

تداوم خودکشی در نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان: به نقل از وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، «سعید عبداله زاده» نظامی ارتش با شلیک گلوله از مسلسل مبادرت به خودکشی کرد. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان به دلایل امنیتی به زمان و مکان دقیق این حادثه هیچ اشاره‌ای نکرده است.

این حادثه در حالی رخ داده که چندی است ارتش جمهوری آذربایجان با خودکشی بین نظامیان خود مواجه شده است.  در همین رابطه، چندی قبل یک نظامی کنترل مرزی آذربایجان به نام «طرلان علیزاده» واقع در منطقه «آغستفا» در آپارتمان خود خودکشی کرد.  این در حالی است که وزارت دفاع جمهوری آذربایجان پیشتر نیز از خودکشی یکی از نیروهای خود در بیمارستان نظامی خبر داده بود. این نظامی که «رامیل رضا قلی اف» نام داشت به دلیل مشکلات روانی به بیمارستان نظامی منتقل شد. وی از معاینات پزشکی طفره رفت و با بالا رفتن از طبقه بالای ساختمان بیمارستان نظامی با پرتاب خود به پایین خودکشی کرد.

پیشتر گزارش شده بود که در ارتش جمهوری آذربایجان بطور میانگین نزدیک به ۶۰ مورد خودکشی و یا موارد کشته شدن نظامیان رخ می‌دهد که به مراتب بیشتر از تعداد نیروهای کشته شده توسط دشمنان است. اهانت یکی از دلایل اصلی خودکشی نظامیان و به ویژه نیروهای وظیفه این کشور ذکر شده است. کمبود پزشک متخصص روحی و روانی در ارتش این کشور نیز مزید بر علت بروز این گونه حوادث است.

تفاهم‌نامه افزایش ۲ برابری سواپ گاز ترکمنستان به آذربایجان از طریق ایران امضاء شد: جواد اوجی که برای حضور در «هفته انرژی باکو» در جمهوری آذربایجان به سر می‌برد، جمعه، ۱۳ خردادماه تفاهم‌نامه افزایش همکاری‌های دو جانبه به همراه میکائیل جباراف، وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان را امضا کرد. بر اساس این تفاهم‌نامه، طرفین توافق کردند حجم گاز انتقالی ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از طریق خطوط ایران را به دو برابر در سال افزایش دهند.

این قرارداد به صورت حجمی است و ایران به‌عنوان سوآپ فی بخشی از گاز انتقالی را برمی‌دارد.

  • نویسنده : گروه سیاست آذرپژوه
  • منبع خبر : آذرپژوه