در دوره «قاجار» زبان آموزش در مدارس فارسی بود! ۲۴ تیر ۱۴۰۳

در دوره «قاجار» زبان آموزش در مدارس فارسی بود!

گروه فرهنگ و ادب: سندی بسیار مهم از آموزش زبان ملی در مدارس در دوره قاجار و توجه حکومتگران قاجاری به آموزش زبان ملی وجود دارد که بر اساس آن مظفرالدین‌شاه در فرمانی ملوکانه به تاریخ 1280 (119 سال قبل) دستور می‌دهد که تمامی علوم و دروس به زبان فارسی تدریس شود: «درین مدارس عالیه تدریس کلیه علوم به زبان فارسی است.»

ایران تغییر مرزهای جغرافیایی منطقه را نمی‌‌پذیرد ۲۳ تیر ۱۴۰۳

هشدار ایران به باکو و ترکیه در مرز ارمنستان و باکو؛
ایران تغییر مرزهای جغرافیایی منطقه را نمی‌‌پذیرد

تبریز مرکز مشروطیت ایران است ۲۱ تیر ۱۴۰۳

گزارش آذرپژوه از نشست تخصصی «آذربایجان در دوره‌ی مشروطیت و رونمایی از کتاب گل نصرانی» در بنیاد ایران‌شناسی آذربایجان شرقی
تبریز مرکز مشروطیت ایران است

بایگانی فیلم - آذرپژوه - وب سایت تحلیلی خبری
پزشکیان، «ایران قوی» و تکاپوی پان‌ترکیسم ۱۷ تیر ۱۴۰۳

پزشکیان، «ایران قوی» و تکاپوی پان‌ترکیسم

گروه سیاسی: با پیروزی دکتر مسعود پزشکیان در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، تکاپوی جریان تصنعی و وابسته پان‌ترکیسم برای مصادره پیروزی وی وارد فاز جدیدی می‌شود.

ضرر و زیان ۳۵۰ میلیارد دلاری ترکیه به خاطر اشغالگری در شمال سوریه ۱۲ تیر ۱۴۰۳

ضرر و زیان ۳۵۰ میلیارد دلاری ترکیه به خاطر اشغالگری در شمال سوریه

گروه سیاسی: شکست سخت و سنگین اردوغان در مداخله ترکیه که ضرری بیش از 350 میلیارد دلاری را برای این کشور به همراه داشت، هر چند به این سادگی جبران نخواهد شد، اما هر روزی که مرزها و آسمان سوریه به روی ترک‌ها و تجارت آن‌ها بسته باشد، این ضررها بیشتر می‌شود.

بحران پناهجویان در ترکیه ۱۲ تیر ۱۴۰۳

بحران پناهجویان در ترکیه

گروه سیاسی: در 30 ژوئن 2024، خبر بازداشت یک تبعه خارجی به اتهام سوء رفتار با کودک 5 ساله در شهر قیصریه ترکیه، جرقه‌ای شد که آتش خشم و نارضایتی عمومی را شعله‌ور ساخت.

۵۰ نام برای بزرگ‌ترین دریاچه‌ی جهان ۰۶ تیر ۱۴۰۳

۵۰ نام برای بزرگ‌ترین دریاچه‌ی جهان

گروه گزارش: یکی از مشخصه های بارز و مهم دریاچه‌ی خزر به سایر دریاچه‌های جهان، تعداد نام‌های منتسب از زمان‌های قدیم تا امروز برای این دریاچه می باشد. به طوری که در کتب جغرافیایی نوشته شده است که تعداد نام های این دریاچه، به 50 عدد می‏رسد.

«با زبان های محلی، کس ندارد دشمنی» ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
بررسی جایگاه زبان‌های محلی در گروه فرهنگ و ادب آذرپژوه:

«با زبان های محلی، کس ندارد دشمنی»

گروه فرهنگ و ادب: بیشترین دغدغۀ ما مقابله با تحریکاتی بود که برای جدایی آذَربایجان آغاز شده بود. از جمله اقداماتی که با تشویق و حمایت اعضای این انجمن در آن زمان انجام گرفت،

انتخابات و سرمایه اجتماعی ۲۶ خرداد ۱۴۰۳

انتخابات و سرمایه اجتماعی

گروه سیاسی: اگر مردم شناسی دقیق امام (ره) نبود و اگر قضاوت امام نسبت به جامعه شناسی و روان شناسی اجتماعی ایران دقیق نبود، انقلاب به پیروزی نمی رسید.

در شکل گیری زبان فارسی همه‌ی گویشوران ایرانی نقش داشتند/رویکرد «تبعیض مثبت» به نفع توسعه مناطق کمتر برخوردار ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
در بیانیه مسعود پزشکیان درباره‌ی مناطق، اقوام، ادیان و مذاهب کشور تاکید شد؛

در شکل گیری زبان فارسی همه‌ی گویشوران ایرانی نقش داشتند/رویکرد «تبعیض مثبت» به نفع توسعه مناطق کمتر برخوردار

گروه سیاسی: امروز ایران ما یعنی آن سرزمین و فرهنگ و تمدن تاریخی که نیاکان به عنوان میراثی ارزنده به ارث گذاشته‌اند با چالش ها و مسائل بزرگ و گره‌های پیچیده‌ای در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی و بین المللی و.. دست به گریبان است و گشودن این گره‌ها و حل و فصل مسائل پیش روی کشور جز با همراهی و مشارکت تک تک شهروندان ایران زمین میسر نیست.

آفات قومیت زدگی در انتخابات ۲۶ خرداد ۱۴۰۳

آفات قومیت زدگی در انتخابات

گروه سیاسی: تجارب گذشته نشان می‌دهد که دشمن دوران انتخابات را مقاطع طلایی برای ایجاد گسست و شکاف‌های قومیتی در داخل کشور می‌دانند. شاید به این دلیل که این دیدگاه غلط در برخی از محافل در مقاطع انتخابات وجود دارد که برای ایجاد شور انتخاباتی، باید از شعارهای تحریک‌آمیز قومی اغماض کرد.

معیارهای قومیتی در انتخابات و آسیب های آن ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
آذرپژوه بررسی می کند:

معیارهای قومیتی در انتخابات و آسیب های آن

گروه گزارش: بدون تردید در استان‌های دارای قومیت‌های مختلف، یکی از عواملی که تاکنون در انتخابات به خصوص انتخابات مجلس و شوراها نقش ایفا کرده است، تعلقات قومی و فامیلی بوده است.

«انتخابات، عزم و اراده مردم» ۲۴ خرداد ۱۴۰۳

«انتخابات، عزم و اراده مردم»

گروه جامعه: یکی از حیاتی‌ترین مسائل در تعیین سرنوشت هر کشوری، مساله انتخابات آن کشور است، به طوری که این بُعد چنان مهم است که دیگر ابعاد کشور را قبل و بعد از آن تحت تاثیر قرار می دهد.